leasing operacyjny czy finansowy który korzystniejszy?

Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną formą finansowania w większości przedsiębiorstw oraz Klientów indywidualnych jest kredyt. Alternatywą dla kredytu jest Leasing, dlatego też warto przeanalizować, co jest lepszą formą w danej sytuacji.
Leasing czy to trudny produkt? Każdy o nim słyszał, każdy wie, że dotyczy firm, samochodów lub maszyn. Czym tak naprawdę jest i na czym polega umowa leasingowa? Dla wielu nadal pozostaje to wielką zagadką. Idziemy, więc z pomocą i wyjaśniamy w prosty sposób, aby był on zrozumiały.
Leasing jest jednym ze sposobów na sfinansowanie inwestycji, będący w pewnym stopniu alternatywą dla kredytu lub pożyczki. Wygodniejszy i tańszy, m.in ze ze względu na fakt, iż spłacane raty firmie leasingowej nie są tak wysokie. Dlaczego, że leasing opiera na innych założeniach, które są odmienne niż w przypadku kredytu. Leasing jest przede wszystkim bardziej dostępny i elastyczniejszy niż kredyt bankowy. Szybsza i prostsza procedura zawierania umowy spowodowana jest tym, że Firma leasingująca ponosi dużo mniejsze ryzyko niż Bank. Zabezpieczeniem jest leasingowany produkt, którego właścicielem do momentu wykupu pozostaje Firma leasingująca. Przykładowo Firma leasingowa (leasingodawca) figuruje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Zapis ten można dopiero zmienić po zakończenia umowy. Istotną korzyścią dla leasingodawcy z punktu widzenia księgowego jest możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Rata leasingowa jest kosztem uzyskania przychodów, zatem zmniejsza podstawę opodatkowania. Ponad to finansując sprzęty lub maszyny w ten sposób nie obciążasz zdolności kredytowej a wolne środki możesz przeznaczyć na inwestycję i rozwój- a to zawsze się opłaca. Po spłaceniu wszystkich opłat zapisanych w umowie, istnieje możliwość wykupu wziętego w leasing pojazdu. I to leasingobiorca ma prawo pierwszeństwa wykupu, a cena, która zostaje ustalona przeważnie oscyluje w granicach 1% początkowej wartości pojazdu.
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, nie musisz przedstawiać stosu dokumentów ani wykazywać dużej zdolności kredytowej. Uproszczone procedury, szybka decyzja i brak zabezpieczenia przemawiają zdecydowanie na korzyść tej formy finansowania. Leasing konsumencki działa na tych samych zasadach, dlatego jest to świetny wybór dla osób, które pracują na umowę zlecenie, kontrakt lub wykonują wolne zawody. Nie tracisz godzin na przygotowywanie papierów i zaświadczeń, nie czekasz w kolejce, nie marnujesz czasu. A przecież czas to pieniądz!
Leasing dotyczy nie tylko samochodów, choć z nim się najbardziej kojarzy. Przy pomocy Leasingu możesz sfinansować dowolną rzecz od maszyn po linię produkcyjną. W przypadku pojazdów dużym udogodnieniem jest załatwienie wszelkich formalności przez leasingodawcę m.in. takich jak rejestracja czy ubezpieczenie. Dzięki zawartym umowom grupowym leasingodawca może zaproponować Ci preferencyjne ceny usług leasingowych takich jak ubezpieczenie czy konserwacja środków trwałych.
Jako przedsiębiorca spotkasz się z dwoma rodzajami leasingu tj. Leasing operacyjny oraz finansowy. Wybór może być uzależniony od potrzeb rozliczania kosztów podatkowych oraz długości okresu, w którym przewidujesz użytkować przedmiot leasingu.
Leasing finansowy a Leasing operacyjny – Podstawowe różnice.
Leasing finansowy – wybierając ten rodzaj umowy leasingowej podatnik (przedsiębiorca) musi wiedzieć, iż przedmiot leasingu zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy. Na podatniku spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych, czyli przeciwnie niż ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnym. Należy pamiętać, że do kosztów uzyskania przychodów korzystający może jedynie zaliczyć część odsetkową raty leasingowej. Podatek VAT natomiast należy uiścić w całości z góry przy pierwszej racie tuż po odbiorze przedmiotu. Klient staje się właścicielem przedmiotu leasingu automatycznie po wpłacie ostatniej raty.
Leasing operacyjny – w przypadku tego rodzaju umowy przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy. Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy po stronie firmy leasingującej. Zatem kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu umowy są raty leasingowe, do których doliczany jest podatek VAT oraz opłata wstępna. Suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiadać musi, co najmniej wartości początkowej środków trwałych. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu użytkowanego przedmiotu.
Reasumując, decydującym czynnikiem przy wyborze formy leasingu z pewnością będą koszty początkowe, które są znacznie niższe w przypadku leasingu operacyjnego, z uwagi na niższe zaangażowanie kapitału własnego. Najpopularniejszą formą leasingu na polskim rynku jest leasing operacyjny, prawdopodobnie, dlatego że w przypadku leasingu finansowego podatek VAT należy zapłacić w całości z góry.
Parametry
- Okres trwania umowy
- Koszty uzyskania przychodu
- Podatek Vat
- Amortyzacja
- Możliwość wykupu
Leasing finansowy
- powyżej 12 miesięcy
- zaliczane do kosztów część odsetkowa rat leasingowych oraz amortyzacja
- opłacany z góry przy płatności pierwszej raty
- obowiązek leasingobiorcy (Klient)
- wraz z ostatnią ratą przedmiot staje się własnością korzystającego
Leasing operacyjny
- dłuższy niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu
- zaliczane do kosztów raty netto oraz opłata wstępna
- doliczany do rat leasingowych
- obowiązek leasingodawcy (Firma udzielająca)
- zależna od stawki amortyzacji i okresu wykupu
Leasing konsumencki

Na rynku istnieje również produkt o nazwie Leasing konsumencki – to usługa skierowana do osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
Od 2011r nasze prawo dopuszcza wzięcie pojazdu w tak zwany leasing konsumencki dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oznacza to, że każdy, kto decyduje się na zakup nowego auta, może rozważyć wzięcie go w leasing. Pragniemy przypomnieć, że przez wiele lat taka forma finansowania była dostępna wyłącznie dla przedsiębiorstw. Czy jest to jednak rozwiązanie korzystne dla Klienta indywidualnego?
Firmy leasingowe przyciągają Klientów niższym oprocentowaniem niż w przypadku kredytu, należy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe koszty przy tej formie finansowania. Chodzi przede wszystkim o absolutnej konieczności wykupienia pełnego ubezpieczenia i zazwyczaj nie ma możliwości wyboru najkorzystniejszej oferty. Leasingobiorca zmuszony jest przyjąć propozycję tej firmy, z którą współpracuje z leasingodawcą. Ponadto, najczęściej w umowie zapisane jest, że pojazd należy obowiązkowo regularnie serwisować w autoryzowanych stacjach naprawy pojazdów, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Ma to szczególne miejsce, gdy w grę wchodzi niewielka naprawa, za którą taki serwis policzy sobie odpowiednio więcej niż gdybyśmy skorzystali z sieciowych punktów, które są dostępne na naszym rynku a które to nie odbiegają, jakością od autoryzowanych sieci. Dodatkowym minusem jest to, że auta wziętego w leasing nie można swobodnie odsprzedać w trakcie trwania umowy leasingowej. Jeśli chodzi o plusy takiego rozwiązania to minimalizacja wszelkich formalności. Większość formalności bierze na siebie Firma leasingowa i to ona pilnuje, by wszystko zostało załatwione tak, jak należy. Po stronie firmy są również wszelkie kwestie techniczne i formalne w przypadku powstania szkody. Dodatkowym plusem jest to, że do podpisania takiej umowy wystarczy dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach oraz wkład własny, który określany jest zwykle mianem czynszu inicjującego. Wysokość wkładu waha się od 15% do 30% początkowej wartości auta. Jeśli chodzi o spłatę rat i ich wysokość to są one stałe i zazwyczaj okres ich spłaty nie przekracza 5 lat.
Podsumowując leasing konsumencki, jest mało popularny na naszym polskim rynku przynajmniej z dwóch podstawowych powodów:
Pierwszy powód to taki, że firmy leasingowe w Polsce nawet jeśli posiadają go w swojej ofercie, to nie promują go wystarczająco mocno. Drugim powodem jest nadal bariera psychologiczna spowodowana faktem, że samochód w leasingu aż do wykupu jest własnością firmy leasingowej i jeśli coś się stanie z samochodem w czasie trwania umowy, to klient zostaje bez auta, na przysłowiowym lodzie
O niektórych różnicach miedzy leasingiem finansowym a operacyjnym nie miałam pojęcia 😀
No i to jest super artykuł. Właśnie takich informacji szukałem i dostałem to od was. 🙂 Pozdrawiam i liczę na więcej takich artykułów!