Jak sprawdzić czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów BIG
Czarna lista niewypłacalnych dłużników
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej powstał 4 sierpnia 2003 roku działa na mocy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Rejestr obsługuje wszystkie podmioty gospodarcze – od jednoosobowych firm, poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa po wielkie korporacje. KRD BIG SA stworzył system wymiany informacji gospodarczych łączący wszystkie gałęzie gospodarki. Od 14 czerwca 2010 r., po zmianie przepisów, z usług Krajowego Rejestru Długów mogą korzystać także osoby fizyczne, gminy i wtórni wierzyciele. Krajowy Rejestr Długów BIG pomaga w ocenie wiarygodności kontrahentów. Jak sprawdzić czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów
Jak sprawdzić czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów
Główne zadania Krajowego Rejestru Długów
Ustawa nakłada na Krajowy Rejestr Długów obowiązek:
- przyjmowania
- przechowywania
- udostępniania informacji i danych gospodarczych
Dotyczących przedsiębiorców oraz konsumentów. Wszystkie powyższe informacje można uzyskać drogą elektroniczną poprzez Internet (usługa online).
Z bazy danych KRD BIG korzystają przede wszystkim banki, przedsiębiorcy, operatorzy telefonów komórkowych oraz inne podmioty. Dzięki tej bazie nieuczciwi kontrahenci i dłużnicy przestają być anonimowi. Informacje zgromadzone w bazie pozwalają przede wszystkim oszacować ryzyko finansowe związane z rozpoczęciem współpracy biznesowej, utrudnić pozyskanie kredytu czy zakupu na raty. W efekcie, czego mobilizuje to dłużnika do zapłaty zaległości, co jest podstawą do wykreślenia z BIG. W przypadku braku wpłaty i wniosku wierzyciela o wykreślenie wpisu, będzie on widoczny przez okres 10 lat.
Biura Informacji Gospodarczej (BIG)
Obecnie na naszym rynku działają trzy biura, które gromadzą dane o dłużnikach m.in:
- Krajowy Rejestr Długów BIG
- BIG InfoMonitor
- Rejestr Dłużników ERIF BIG
Informacje o osobach zalegających z zapłatą należności mają prawo zamieszczać firmy np.
- banki
- towarzystwa ubezpieczeniowe
- spółdzielnie mieszkaniowe
- zakłady energetyczne
- firmy windykacyjne
- gminy

Kogo można wpisać do Krajowego Rejestru Dłużników ?
Wpis do Krajowego Rejestru Długów powinien być poprzedzony na miesiąc przed planowanym wpisem dłużnika do rejestru. Aby ostrzec o zamiarze umieszczenia dłużnika w BIG wystarczy informację wysłać listem poleconym lub doręczyć do rąk własnych. Pismo takie powinno zawierać wezwanie, z określeniem ostatecznej daty spłaty i informacją o zamiarze umieszczenia dłużnika w bazie BIG oraz wskazanie konkretnego biura. Należy pamiętać, że wierzyciel sam wybiera biuro, z którym będzie współpracować i może wpisać dłużnika do jednego, dwóch lub wszystkich trzech BIG-ów jednocześnie, w zależności od tego, z iloma biurami ma podpisane umowy.
Do biura informacji gospodarczej można wpisać, gdy z zapłatą spóźnia się dłużnik:
- przedsiębiorca “firma”, gdy wartość zadłużenia jest większa niż 500 zł
- konsument, gdy zaległość jest w wysokości 200 złotych.
Dług musi być przeterminowany o co najmniej
60 dni licząc od jego terminu płatności.
Powyższe zasady nie obowiązują, gdy dane swojego dłużnika w BIG chce umieścić osoba fizyczna. W tym wypadku wystarczy wyrok sądu potwierdzający istnienie roszczenia.
Jak sprawdzić czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów
Jak sprawdzić czy jestem w KRD
Jak sprawdzić czy jestem w KRD
Jak sprawdzić, czy jesteś w krajowym rejestrze dłużników ?
Weryfikacja czarnej listy – Rejestr niewypłacalnych dłużników
Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Jeśli masz podejrzenia, że twoje nazwisko mogło trafić do krajowego rejestru dłużników, raz na pół roku masz prawo za darmo sprawdzić swoje dane w bazach BIG, każde dodatkowe sprawdzenie w Rejestrze Dłużników ERIF będzie dodatkowo płatne. Wystarczy założyć konto w serwisie ochrony konsumenta, potwierdzić dane identyfikacyjne oraz swoją tożsamość. Pobranie raportu, który zawiera informacje na temat opłaconych w terminie zobowiązań, ewentualnych braków zapłaty, jest bardzo proste. Wszelkie informacje można również sprawdzić bezpośrednio w siedzibie KRD we Wrocławiu przy ul. Armii Ludowej 21.
Pobierając raport na swój temat dowiesz się:
- czy jesteś dopisany/a do bazy danych dłużników
- kto i na jakiej podstawie tam cię dopisał
- jaka jest kwota zobowiązań wobec wierzycieli
Ponadto istnieje możliwość wglądu do raportów:
- Raport z Rejestru Zapytań, na jego podstawie możemy sprawdzić kto w okresie ostatnich 12 miesięcy pytał o nas oraz jakie informacje otrzymał.
- Raportu o dokumencie, na jego podstawie sprawdzimy, kto posłużył się naszym dokumentem w przypadku np. skradzenia dowodu osobistego.
Jak sprawdzić czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów
Jak sprawdzić czy jestem w KRD
Aby skorzystać z wyżej wspomnianych raportów, należy się wcześniej zarejestrować.
Tutaj założysz konto FairPay wypełniając formularz rejestracyjny.
Samo zarejestrowanie konta nie wystarczy. Krajowy Rejestr Długów musi mieć 100% pewność, że jesteś właśnie osobą, za którą się podajesz. Zatem musisz być przygotowany/a na dosłanie zeskanowanego dokumentu tożsamości na podstawie, którego dokonano rejestracji w systemie. Zazwyczaj będzie to skan dowodu osobistego, który trzeba będzie wysłać na jeden z adresów e-mail: dokument@krd.pl lub dokument@fairpay.pl. Na podstawie przesłanego dokumentu KRD jest dopiero wstanie potwierdzić podane dane i wówczas aktywuje Ci konto. W tym momencie masz już dostęp i wgląd do swojej historii w Krajowym Rejestrze Długów.
Kontakt KRD – infolinia +48 (71) 78 50 120
pon – pt 7.00 – 19.00
Co się stanie gdy znajdę się Krajowym Rejestrze Długów BIG ?
Dłużnicy wpisani do rejestru mają przede wszystkim spore problemy z zaciągnięciem kredytu lub zakupem towaru na raty. Firmy telekomunikacyjne nie chcą sprzedawać im telefonów, a operatorzy telewizji kablowej oraz dostawcy szerokopasmowego Internetu odmawiają świadczenia swoich usług. Ponadto dłużnik może mieć problem z wynajęciem biura lub mieszkania. Zatem warto regulować terminowo zobowiązania wobec swych wierzycieli aby nie trafić do rejestru KRD BIG.
Jak zniknąć z rejestru dłużników ?
Kto składa wniosek o wykreślenie z Krajowego Rejestru Dłużników ?
Jak zniknąć z niechlubnej czarnej listy bazy KRD ? Może się to stać w taki sam sposób jak na nią trafiłeś, czyli na wniosek wierzyciela, który Cię na listę wpisał. Od wierzyciela musisz domagać się zmian w rejestrze a nie od operatora rejestru. Jedynym sposobem na usunięcie wpisu z czarnej listy w KRD jest całkowita spłata zadłużenia. Od tego momentu wierzyciel ma 14 dni na usunięcie twoich danych z rejestru. W sytuacji, gdy tego nie zrobi, grozi mu wysoka grzywna pieniężna. Wierzyciel ma też dwa tygodnie na aktualizowanie danych o Twoim zadłużeniu. Gdy spłaciłeś część długu, powinno to zostać niezwłocznie odnotowane. Jeśli dane na Twój temat zawarte w BIG są nieprawdziwe, to należy wnioskować do wierzyciela o ich zmianę. Zamieszczanie nieprawdziwych informacji jest również karane (kara rzędu 30tyś zł). W przypadku, gdy nie masz środków na spłatę długu, a potrzebujesz gotówki jedynym rozwiązaniem będzie pożyczka bez BIG lub chwilówka bez zaświadczeń.
Dopisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej
Wybierasz biuro podróży sprawdź Certyfikat Rzetelności
Krajowy Rejestr Długów BIG
Chcesz szybko i sprawnie uzyskać kredyt
nie trać czasu na internetowe porównywarki
To proste wypełnij formularz
[contact-form-7 id=”18085″ title=”Formularz kontaktowy 2016 sierpien”]
Zapraszamy do komentowania oraz opisywania przypadków, z które przytrafiły się wam lub waszym znajomym w zakresie Krajowego Rejestru Długów BIG. Z naszej stron życzymy, aby nikt nie musiał być wpisywany na czarną listę KRD. Jak sprawdzić czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów
Nie życzę nikomu znaleźć się na tej liście… :/
Dziękuję za ten wpis. Jest bardzo pomocny ponieważ wpisy w tym rejestrze sprawdzane są bardzo często, więc warto wiedzieć czy się w nim znajdujemy .
no to mamy firmę bez kontroli prawnej. Przykład 1999 prywatny operator dostarczył mi dekoder, rezygnując z świadczenia oddałem dekoder. Wskutek zagubienia dokumentów przez operatora poświadczających oddanie dekodera domagał sie zwrotu kasy, międzyczasie sprzedał wierzytelności jakiś firmie ta z kolei tez sprzedała dalej. Sprawa była wyjaśniana na każdym etapie, nic z tego ten ostatni nie patrząc na nic wpisał mnie do rejestru BIG -u. Ja mam stosowne dokumenty wyjaśniające czekam na okazje prawnego blokowania mi korzystania z usług bankowych. Uruchomię stosowne procedery wskazujące to bezprawne działanie BIG-u. Sprawę upublicznię również. Powoływanie sie na zlecenie przy brak rzetelności sprawdzania firm jest bezprawiem, zwłaszcza, że zgłaszane zaległości DAWNO PRZEDAWNIONE! O czym BIG wiedzieć musiał. To nie koniec sprawa jest u Rzecznika i w prokuraturze na to rozpasane bezprawie. jakiś firmy z Luksemburga z siedzibą we Wrocławiu,Warszawie, a listy ślą z Piły.
zgadza sie jerry ja sprawe w sadzie wygralem a oni dalej upomnienia wysylaja kpina.
Zgadza się wpisywanie przedawnionych zobowiązań to skandal.
Krd to kpina nie wierzcie w ten artykuł.
Banki korzystają z biura informacji kredytowej. BIK i tylko tego.
Nikt do krd nie zagląda. To firma prywatna co gromadzi dane i udostępnia je, tylko sobą co tam konto założyli.
Zgadza się to jest oburzające, że przedawnione sprawy nie powinny być wpisywane. Z taką niesprawiedliwością nie można się zgodzić